» » » » » YALINÇEVRE'DE ORGANİK ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

YALINÇEVRE’DE ORGANİK ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Hadim İlçesi Yalınçevre Mahallesinden Emrullah Temiz ve oğlu Abdurrahman Temiz isimli girişimciler 1600 rakımda organik çilek yetiştiriciliği yapıyor.

2010 yılında Konya İl Özel İdaresi’nin desteği ile 5 bin m2’lik alanda 4 bin fide ile çilek yetiştiriciliğine başlayan Emrullah Temiz bugün 15 bin fide ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

Bölgede kiraz yetiştiriciliğinin yaygın olmasına rağmen, Abdurrahman Temiz’in girişimleri alternatif tarım ürünlerine dikkat çekiyor.

Abdurrahman Temiz’in verdiği bilgiye göre “Bu işe 2010 yılında babam Emrullah Temiz ile birlikte başladık. Yöremizde çoğunlukla kiraz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ancak kirazın bakımı, masrafı ve piyasası benim beklentilerimi karşılamadığı için alternatif ürün arayışı içine girdim. 2010 yılında gazetede İl Özel İdaresi’nin çilek yetiştiriciliği desteklemesi olduğunu okuyarak bu işe merak sardım. Mahallemizden birçok kişi çilek yetiştiriciliğinin yeteri kadar gelir sağlamayacağını hatta yetişmesinin bile zor olduğu yönünde önerilerde bulunarak herkes gibi kirazcılığa yönelmemi tavsiye ettiler. Yaptığım araştırmalar neticesinde çileğin buralarda yetişeceğini ve oldukça da kaliteli verim alınabileceğini öğrendim. Çilek rahat kök salabilmesi için milli toprağı daha çok sever. Benim bahçemde milli olduğu için avantajlıydım. Hemen Konya İl Özel İdaresi’ne başvuruda bulunarak 4000 fide çilek fidanı aldım. Şu anda fide sayısı 15 ile 18 bin arasındadır. Kiraza göre bakımı, toplaması ve pazarlaması daha kolay. Ama ilkbaharla birlikte sık sık bahçede zaman geçirmek zorundayız. Fidelerin sürgünleri, kol uzama temizliği, budama, eski ve kuruyan yaprakların koparılması, yabani otlardan arındırılması gibi işler oluyor. Özellikle hastalık takibinin iyi yapılması gerekiyor. Ayrıca her 5 yılda bir fidelerin tamamı yenilenmesi gerekiyor. Herhangi bir renklendirici, tatlandırıcı, büyütücü hormon ya da zirai ilaç kullanmıyorum. Tamamen organiktir. Mevsim şartlarına göre Mayıs ayı ortalarında meyve vermeye başlıyor Kasım ayına kadar hasada devam ediyoruz. 3 gün arayla ortalama 150-200 kilo çilek topluyoruz. Bu yıl yağmurun çok yağması sonucu 3 ila 5 gün arasında toplamak durumunda kaldık. Topladığımız ürünü Konya’da Adnan Menderes Sebze Meyve Hâlinde iç piyasaya komisyon usulü toptan olarak satıyoruz. Yetiştirdiğimiz çilekleri bahçedeyken 1 ve 2 numara olarak seçiyoruz. 1 numara sofralık 2 numara ise reçellik olarak satılıyor.

Çilek yetiştiriciliğinde en çok nakliye ve su masrafımız oluyor. Mahallemiz il merkezine uzak olduğu için kendi imkânlarımız ile araç kiralayıp hâle ulaştırıyoruz. Diğer bir masrafımız ise kuyudan benzinli motorla su çekiyoruz. Bunun dışında hasat zamanlarında çilek toplamak için zaman zaman yevmiyeci çalıştırmak durumunda kalıyoruz.

İlk başlarda kirazcılığa yönelmemi ve çilek yetiştiriciliğinin işe yaramayacağı tavsiyesinde bulunanların büyük bir bölümü de çilek yetiştiriciliğine ilgi duymaya başladı. Bölgemizde çilek yetiştiriciliğini imkânı olan herkese tavsiye ederim.” Dedi.
Yazar Ramazan Bilgili

"Kim çalmış kapımı da açmamışım? Kim dokunmuş omzuma da dönüp bakmamışım? Kim yara göstermişde sarmamışım? Hangi gidene "kal" demişim de ardına bakmayana ağlamışım? " Hüseyin Dumru
«
İleri
Sonraki Kayıt
»
Geri
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok:

Yanıtla